ORDU'DA YÜKÜMLÜLER İL PROTOKOLÜ İLE BULUŞTU

             

   2015 Yılı Gençlik Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen, Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz, Ordu Valiliği, Ordu Yeşilay Derneği işbirliğinde hazırlanan “Maddeye Sarılma Hayata Sarıl” projesi kapsamında denetimli serbestlik yükümlülerininde katıldığı piknik etkinliği gerçekleştirildi.

        Ordu / Boztepe’de gerçekleştirilen piknik etkinliğine, Vali Vekili Sayın Ahmed Akın VARICIER, Vali Yardımcıları Sayın Mehmet Erhan TUNCER, Sayın Engin AVCI ile Milli Eğitim Müdürü, Sosyal Politikalar İl Müdürü diğer il müdürleri ve valilik ve yeşilay temsilcileri ile denetimli serbestlik müdürlüğü personeli ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanan yükümlüler katıldı.

        Düzenlenen piknik etkinliğinde bir konuşma yapan Ordu Vali Vekili Sayın Ahmed Akın VARICIER, “Öncelikle böyle bir programa davet edildiğimiz için ve sizlerle bir arada olduğumuz için çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Çünkü biz bir aileyiz. Bu aile, birlik ve beraberlik içinde olduğu müddetçe gerçek anlamda bir aileyi ifade eder. Medeniyet yürüyüşümüzde bazı kardeşlerimiz yaşadıkları talihsizliklerle geride kalmışlarsa, tökezlemişlerse, bizim hedefe yalnız varmamız bir şey ifade etmez. Hedefe birlikte yürümemiz ve birlikte varmamız lazım. Sosyal devlet bunun için vardır. İmkanlarını bunun için seferber etmelidir. Bu gençlerimizin çoğu hayatının baharında bir takım talihsizlikle yaşamış olabilirler. Aile yapımızın geniş aileden çekirdek aileye döndüğü büyük şehirlerimizde daha çok risk altında bu gençlerimiz. Biz ne yapmalıyız? Bir çok proje hayata geçirilerek başarılı sonuçlar olabilir. Ama aile içi iletişimi geliştirmek ve nesiller arası bu etkileşimi kuvvetlendirmek mecburiyetindeyiz. Özellikle aile büyüklerine sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Onların varlığı bizim için bir sigorta. En büyük sorun iletişimsizlik. Çocuk anlatacağı derdini başka ortamlarda söylüyor. Özellikle ergenlik çağındaki çocuklarımız, gençlerimiz zaten anne babayla fazla iletişim kuramadığı için arkadaş arıyor. Devlet olarak bizim burada fonksiyonumuz ne olabilir belki gençlerimize ümit verme, problemlerini çözme noktasında yetki kullanabiliriz imkanlar sunabiliriz. Sizler bizim için önemlisiniz, değerlisiniz, bizim geleceğimizsiniz”dedi.

        Denetimli Serbestlik Müdürü Resul Emrah BİLGİN de etkinlikte yaptığı konuşmada, “Denetimli serbestlik müdürlüğü olarak denetimli serbestlik tedbiri uygulanan kişilerin topluma kazandırılması, toplumda suçun önlenmesi adına bir çok çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaları yürütürken temel ilkelerimiz; insan onuruna saygı,dürüstlük, tarafsızlık ve hizmet verdiğimiz kişilerin yüksek yararını gözetmektir. Bir çok alanda çalışmalarımız mevcuttur. Eğitim ve iyileştirme çalışmalarımızdan bir tanesi de uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmaktan dolayı hakkında denetimli serbestlik tedbiri verilen yükümlülere yönelik uzmanlarımızca hazırlanmış Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı (SAMBA) programıdır. Bunun dışında müdürlük olarak yükümlülere yönelik; öfke kontrol programı, hayat boyu değişim programı adı altında değişik programlar ve kurumlarla işbirliği içerisinde gerçekleştirmiş olduğumuz seminer programları uygulanmaktadır. Öncelik olarak tabiki müdürlüğümüzce yükümlülerin risk ve ihtiyaç değerlendirmeleri yapılmakta ve sonrasında uzmanlarımız tarafından ilgili programları almaları sağlanmaktadır. Ayrıca yükümlülerin, meslek ve sanat edinmeleri kendi işlerini kurmaları öncelikli hedeflerimiz arasındadır bu vesile ile çalışmalarımıza desteklerinden dolayı başta Valimiz ve vali yardımcılarımız olmak üzere tüm kurum müdürlerimize ve bu çalışmaları büyük bir özveri içerisinde yürüten çalışma arkadaşlarıma, programlara uyum gösteren tüm yükümlülerimize teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum dedi.

        Projenin sosyal etkinlikler kapsamında, denetimli serbestlik tedbiri uygulanan ve organizasyona katılma talebi olan yükümlüler, Ordu merkezde bulunan teleferik istasyonundan teleferik ile Ordu/Boztepeye çıkarılmış ve düzenlenen yemek ile il protokolü ile birliktelikleri sağlanarak soru ve istekleri cevaplandırlmıştır.Yükümlüler ve il protokolü tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanan piknik organizasyonu hatıra fotoğrafının çektirilmesi ve tekrar treleferik ile il merkezine dönülmesiyle sona ermiştir.